Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz17:3018:00Czwarta krytyka Immanuela Kantadr Wiesław Małecki (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)17:30 - 18:00 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

abstrakt

Celem wystąpienia będzie zwrócenie uwagi na nietuzinkowe i osobne dzieło przełomu XVIII i XIX wieku czyli „Antropologię w ujęciu pragmatycznym”. Dzieło Kanta osobne i odosobnione przynajmniej w dwójnasób: po pierwsze, jako nie mieszczące się w pewnej dominującej tradycji odczytywania i porządkowania (czytaj tworzenia hierarchii) dorobku filozofa, którego XIX-wieczni biografowie wyrażali przekonanie, że nie sposób napisać dzieła o życiu kogoś, kto go po prostu nie posiadał. Poza kanonem stworzonych dzieł filozoficznych rzecz jasna, do których jednak antropologia nie będzie zaliczana; po drugie zaś jako na wskroś krytyczne i to w nieco innym niż w przypadku krytyk kantowskich znaczeniu. I właśnie tym tropem krytyki jaką jest antropologia Kanta się udamy, przy czym przedmiot analiz zostanie tutaj stosownie zawężony dzięki czemu zyska na jasności i klarowności: będzie nim mianowicie kantowska krytyka kultury Niemców.

dzień i godzina

(Wtorek) 17:30 - 18:00

sala

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

obradom przewodniczy

dr hab. Grzegorz Hołub, prof. nadzw. UPJPII

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X