2019śr11wrz17:0017:30Cztery dekady filozofii dialogu i fenomenologii spotkania w Polsce. Nowe otwarciedr Grzegorz Krupa17:00 - 17:30 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Ze względu na miejsce odbywanego Zjazdu Filozoficznego warto wspomnieć, iż w 1978 r. podczas Tygodnia Filozoficznego na KUL J. Tischner wygłosił referat zatytułowany „Myślenie według wartości”, w którym po raz pierwszy publicznie sformułował rozwijane później refleksje na temat fenomenu spotkania. W następnych latach za sprawą autora „Filozofii dramatu” papieska uczelnia w Krakowie stała się kolebką i głównym ośrodkiem filozofii spotkania i dialogu w Polsce. W 1980 r. J. Mader wygłosił tam programowy wykład, którego tekst został włączony do pierwszego polskiego zbioru artykułów przybliżających myśl dialogiczną pt. „Twarz Innego”.

Historię polskiej filozofii spotkania i dialogu można prześledzić nie tylko za pośrednictwem publikowanych na przestrzeni czterech dekad prac, ale także wystąpień podczas Polskich Zjazdów Filozoficznych. W 1987 r. w czasie V Zjazdu w Krakowie wśród prelegentów wystąpili przedstawiciele zarówno fenomenologiczno-dialogicznej, jak i inkontrologicznej (marksistowskiej) filozofii spotkania: J. Bukowski, A. Nowicki, J. Tischner, A. Węgrzecki i K. Wieczorek. W kontekście dokonujących się w Polsce przeobrażeń społeczno-politycznych w czasie Zjazdu odbywanego pod hasłem „Filozofia dla przyszłości”, prowadzony był dialog i polemika między tymi dwoma nurtami. Później, w 1995 r. podczas VI Zjazdu w Toruniu Wieczorek wygłosił referat „Zmierzch filozofii dialogu?”, a podczas IX Zjazdu w Katowicach w 2012 r. referat „Resztki dialogiczności”, podsumowujący niemal 35-letnią historię rozwoju rodzimej filozofii spotkania i dialogu.

Mimo tych diagnoz, zainteresowanie filozofią dialogu oraz fenomenologią spotkania nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, a wypracowane idee wsiąkły do krwioobiegu polskiej filozofii. Nadzieją napawają prace młodego pokolenia krakowskich filozofów skupionych wokół Instytutu Myśli Józefa Tischnera: A. Hernasa i D. Kota. Twórczo rozwijają oni myślenie pierwszego pokolenia polskich dialogików i tworzą własne opisy fenomenologiczne: bliskości (Hernas) i utraty/rozstania (Kot). Bez wątpienia stanowią one nowe otwarcie w polskiej filozofii spotkania i dialogu.

(środa) 17:00 - 17:30

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)