Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz18:1518:45Człowiek i przestrzeń. Józef Tischner i Jan Gehl w drodze do nowej antropologiidr inż. Zbyszek Dymarski (Uniwersytet Gdański)18:15 - 18:45 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

abstrakt

Józef Tischner to wybitny, niedawno zmarły, filozof dialogu. Jan Gehl to światowej sławy, duński urbanista. W swoim wystąpieniu chcę pokazać jak ci dwaj wybitni myśliciele – wchodząc z bardzo różnych obszarów rzeczywistości – dochodzą podobnych konstatacji odnośnie natury człowieka. 

Józef Tischner badając człowieka doszedł do wniosku, że człowiek aby być sobą potrzebuje wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. Bycie w relacji z innymi przemienia nie tylko samego człowieka, ale zmienia również świat otoczenia. Charakter tych relacji sprawia, że staje się on albo miejscem zadomowienia albo miejscem zesłania. 

Jan Gehl z kolei, badając przestrzenie miast europejskich zauważył że są takie, w których mieszkańcy chętnie przebywają i są takie, po których hula wiatr. Jego zdaniem, kształt przestrzeni miejskiej wpływa na to, czy ludzie (mieszkańcy i przyjezdni) mogą robić to co najbardziej cenią i potrzebują – wchodzić w interakcje z innymi czy też nie. U podstaw nowej urbanistyki reprezentowanej między innymi przez Jana Gehla znajduje się antyindywidualistyczna antropologia.

dzień i godzina

(środa) 18:15 - 18:45

sala

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

obradom przewodniczy

ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X