2019pt13wrz10:3011:00Co mówią o przekonaniach loterie?dr hab. Krystyna Misiuna (Uniwersytet Warszawski)10:30 - 11:00 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Jeśli racjonalne przekonania to przekonania uzasadnione, to musimy zadać pytanie, czy przekonania, którym przypisujemy wartości liczbowe z przedziału [0, 1], który jest zbiorem wartości standardowej funkcji prawdopodobieństwa, mogą być uzasadnieniami dla zwykłych przekonań. O tym, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, przesądza wnioskowanie, które prowadzi do zaskakującego wniosku wynikającego logicznie z przesłanek, z których jedną jest przypisywanie wartości liczbowych przekonaniom jako ich uzasadnień. Czy zatem takie uzasadnianie przekonań jest błędne? Pokazujemy, jak możliwe jest zachowanie uzasadniania przekonań przez podanie wartości liczbowych przy jednoczesnym zachowaniu klasycznych reguł wnioskowania.

(Piątek) 10:30 - 11:00

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Rafał Palczewski