2019pt13wrz12:4513:15zmiana terminuBolesław Miciński - konteksty i powinowactwa filozoficznedr hab. Ryszard Zajączkowski, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)12:45 - 13:15 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Bolesław Miciński (1911-1943) – absolwent filozofii w Uniwersytecie Warszawskim, a później asystent przy katedrze Władysława Tatarkiewicza – przeszedł bardziej do historii literatury niż filozofii. Wynika to z faktu, że swym esejom filozoficznym nadawał wybitnie literacki charakter. Jednakże Miciński miał też gruntowne wykształcenie filozoficzne. Pozostawał pod wpływem myśli S.I. Witkiewicza (Witkacego), W. Tatarkiewicza, i ks. A. Jakubisiaka. Referat dotyczy zakresu i charakteru tych wpływów, a także ich twórczej syntezy, zwłaszcza na gruncie prac filozoficznych Micińskiego (np. nieznanej dotychczas rozprawy magisterskiej i esejów z czasów wojny). W przywołanym kontekście autor „Dyliżansu filozoficznego” jawi się jako myśliciel o nieprzeciętnym talencie literackim, łączący w swych dziełach dużą erudycję filozoficzną z oryginalną formą artystyczną.

(Piątek) 12:45 - 13:15

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM