czw12wrz18:1518:45Ból i jego metafory: Fenomenologia i hermeneutyka jako filozofie klinicznedr Wojciech Mackiewicz (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich)18:15 - 18:45 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Ból dostarcza nam informacji, że coś niepożądanego dzieje się z naszym ciałem. Uruchamia on całą gamę reakcji obronnych: odruchy bezwarunkowe, skupia uwagę, zarządza procesami poznawczymi, profiluje zachowanie. Jest czynnikiem, który przyspiesza działanie, za jego sprawą zaczynamy chronić ciało czy martwić się o nie. Tymczasem język, pisze Hans-Georg Gadamer, jest jedynym medium, umożliwiającym nam dostęp do świata w ogóle. Zatem w praktyce medycznej ów „niewysłowiony ból” musi zostać poddany obróbce lingwistycznej, aby można było w ogóle mówić o uldze w cierpieniu i leczeniu.

W moim wystąpieniu chciałbym dokonać krytyki przedstawieniowych form bólu oraz zwrócić uwagę na filozoficzne związki pomiędzy subiektywnym: fizycznym, i zarazem intymnym, uczuciem cierpienia oraz obiektywną i interpersonalną opinią. Niezbędnym do realizacji tego celu narzędziem jest fenomenologia (pojęta jako sposób rozumienia siebie) i hermeneutyka, rozumiana jako możliwość interpretacji siebie i innych.

(Czwartek) 18:15 - 18:45

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Krystyna Misiuna