Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz17:0019:15Bogate struktury matematyczne jako materiał dla ontologii formalnejdr Bartłomiej Skowron (Politechnika Warszawska)17:00 - 19:15 CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki sympozjum lub panel:Ontologia formalna w Polsce

abstrakt

Ontologia formalna w przedstawionym ujęciu jest matematycznym modelowaniem struktur ontologicznych (w tym metafizycznych) takich jak idee, monady, pojęcia, relacja część-całość, sytuacje, światy możliwe, procesy, przedmioty, struktury identyczności, itd. W ontologii formalnej, podobnie jak we współczesnej fizyce matematycznej, powinniśmy wykorzystywać bogate struktury matematyczne. Tak jak świat kwantów w mechanice kwantowej jest skutecznie modelowany przez przestrzenie Hilberta, tak w ontologii formalnej możemy modelować uniwersum światów możliwych w ontologii kombinacyjnej Perzanowskiego przy pomocy nieskończenie wymiarowej kostki Hilberta. Monady mogą być modelowane kategoryjnie (Heller) lub topologicznie (Kaczmarek). Idee są modelowane przez autora przy użyciu n-wymiarowych kategorii (w ujęciu Eilenberga-Mac Lane’a) lub znów topologii (Kaczmarek).  Pojęcie identyczności analizowane jest przy użyciu homotopijnej teorii typów (Awodey, Voevodsky i inni w ramach Univalent Foundations Program).

Wystąpienie jest zatem  zawołaniem:

Ontologu formalny, nie bój się, tylko modeluj swoje struktury wykorzystując bogate struktury matematyczne, w tym zaawansowane struktury algebraiczne i topologiczneNawet jeśli Twoje modele są karykaturami, to i tak pozwalają na przeprowadzenie o wiele większej ilości różnic w badanej strukturze, niż standardowe narzędzia metafizyków.

dzień i godzina

(Wtorek) 17:00 - 19:15

sala

CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

obradom przewodniczy

dr hab. Janusz Kaczmarek, prof. UŁ oraz dr Bartłomiej Skowron

Janusz Kaczmarek – Uniwersytet Łódzki, Bartłomiej Skowron – Politechnika Warszawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X