wt10wrz11:4512:15"Bądź sobą!" jako postulat magicznydr Maciej Urbanek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)11:45 - 12:15 C-306 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

W swoim wystąpieniu chciałbym pokazać, iż funkcjonujący w przestrzeni szeroko pojętej kultury popularnej postulat „Bądź sobą!” może być widziany jako przejaw “fetyszyzacji ja”. Termin „fetysz” nie jest przy tym rozumiany tutaj ani w znaczeniu potocznym i pejoratywnym (jako coś przecenianego), ani psychoanalitycznie (jako przedmiot niezdrowej fiksacji) – oba te znaczenia są oczywiście symptomatyczne i istotne – ale przede wszystkim w znaczeniu antropologicznym, tj. jako przedmiot obdarzony mocą pozwalającą zapanować nad zmienną i złożoną rzeczywistością. Jak bowiem postaram się wykazać, właściwa troska o ja (jego ukształtowanie i rozwój), a w szczególności jego autentyczność jest niejednokrotnie postrzegana jako warunek wystarczający do osiągnięcia szczęścia, zagwarantowania skuteczności określonego działania, czy pełnej realizacji wewnętrznego potencjału. Co więcej, wg szeregu przekazów medialnych, czy podręczników samorozwoju zachowanie odpowiednich procedur i sposobów autokreacji prowadzące do odrzucenia “fałszywego Ja” sukces ten w zasadzie gwarantuje. Tak jak gdyby przypadkowość, czy przynajmniej zasadnicza nieprzewidywalność rzeczywistości zmuszona była niejako ulec wobec działań jednostki, która – stając się sobą – wychodziłaby niejako ponad codzienność i zyskiwała siłę panowania nad nią (a przynajmniej pełnego kierowania własnym życiem). To zaś zdaje się wpisywać w charakterystykę magii i pozwala nam doszukiwać się w szeregu działań jednostek właśnie śladów świadomości magicznej.

(Wtorek) 11:45 - 12:15

C-306 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)