2019czw12wrz11:4512:15Badacz czy użytkownik? Simplikiosa "Komentarz do 'Encheiridionu' Epikteta"dr Krzysztof Łapiński (Uniwersytet Warszawski)11:45 - 12:15 C-201A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Przedmiotem wystąpienia będzie omówienie wybranych elementów formalnych i treściowych „Komentarza do ‘Encheiridionu’ Epikteta” autorstwa Simplikiosa z Cylicji. Celem wystąpienia będzie próba usytuowania komentarza w kontekście późnoantycznej tradycji komentatorskiej oraz recepcji stoicyzmu. Omówione będą stoickie i neoplatońskie elementy doktrynalne tekstu oraz metoda komentowania zastosowana przez Simplikiosa, która polega na łączeniu obu tych szkół filozoficznych. Analizie zostaną poddane neoplatońskie uzupełnienia, którymi Simplikios opatruje swój komentarz. Postawione zostanie również pytanie o funkcję, jaką komentarz miał spełniać w zamyśle Simplikiosa. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem niektórych badaczy (np. I. Hadot) komentarz Simplikiosa może być rozumiany również jako rodzaj „ćwiczenia duchowego”.

C-201A (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr hab. Dariusz Kubok, prof. UŚ