Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz11:0011:30zmiana terminuAuta autonomiczne i ich wyborymgr Dorota Szymborska (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej)11:00 - 11:30 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

abstrakt

To my, ludzie uczymy maszyny. Przedstawiamy reguły, zasady według których mają one działać. Uczenie maszynowe, głębokie to takie, działania programów, które pozwalają bazując na danych wyjściowych podejmować decyzje w nowych sytuacjach. To sztuczna inteligencja będzie decydować o naszym życiu. Techniczne zagadnienia są prostsze do rozwiązania niż te etyczne. Zasady tworzenie dekalogu dla maszyn w tym pojazdów autonomicznych wymagają wypracowania nie tylko kompromisu w oparciu o zasady etyczne, ale również powiązania ich z kwestiami prawnymi.

W referacie pragnę przedstawić kilka głównych zagadnień z którymi stykamy się proponując i ucząc algorytmy w pojazdach autonomicznych. Musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych wyborów, jest to tym bardziej skomplikowane, z powodu skokowych zmian w możliwościach obliczeniowych maszyn. Jak pokazuje kodowanie i uczenie głębokie punkt wyjściowy wydaje się być najważniejszy. Przykłady pokazują jak daleko musimy, my etycy wybiegać w przyszłość, jednocześnie współpracować z biznesem, wypracowywać wspólne ponadnarodowe stanowiska.

dzień i godzina

(Czwartek) 11:00 - 11:30

sala

GG-248 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X