2019czw12wrz18:4519:15Arthura Schopenhauera teoria pojęć i filozofia językadr Michał Dobrzański (Uniwersytet Warszawski)18:45 - 19:15 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

Arthur Schopenhauer jest zazwyczaj kojarzony z pesymizmem i zajadłą krytyką klasycznych idealistów niemieckich (Johann Fichte, Georg Hegel). Tymczasem istotny nurt współczesnych badań nad jego filozofią dotyczy kwestii teorii pojęciowości i filozofii języka, poruszanych w jego dziełach (np. Jens Lemanski). Dlatego tematem mojego wystąpienia będzie przedstawienie najważniejszych wyników rekonstrukcji Schopenhauerowskiej teorii pojęć, dokonanej w oparciu o jego najważniejsze dzieła. Zwrócę przy tym uwagę zarówno na wewnętrzne trudności tej teorii, jak też wyeksplikuję jej najbardziej fundamentalne założenia dotyczące języka. Następnie, w drugiej części swojego wystąpienia, będę chciał pokazać, jak te założenia wpływają zarówno na metodologię samej filozofii Schopenhauerowskiej, jak też stanowią podglebie dla jego krytyki metody idealistów niemieckich. W ostatniej części przedstawię zaś, jak ta metoda i krytyka mogą być analizowane jako antycypacje dla tradycji analitycznej, w szczególności zaś myśli Ludwiga Wittgensteina oraz stanowiska reistycznego.

(Czwartek) 18:45 - 19:15

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

dr Przemysław Spryszak