2019wt10wrz17:0017:30Argumentacja przez paradeigma w teorii retoryki u Arystotelesa. Dlaczego paradeigma nie jest indukcją?dr Andrzej Stefańczyk (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)17:00 - 17:30 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Argumentem indukcyjnym w retoryce jest paradygmat (przykład); jednak paradygmat nie polega na przechodzeniu od wielu szczegółowych przypadków do pewnego uogólnienia, czyli uniwersalizacji wszystkich poszczególnych przypadków – jak normalnie w argumentacji z indukcji – lecz jest przejściem od jednego szczegółu do szczegółu innego, podobnego, przy czym wymaganym warunkiem jest to, że jeden i drugi konkretny przypadek należą do tego samego rodzaju. Paradygmat zatem nie jest indukcją w znaczeniu ścisłym, ale wydaje się bardziej spełniać warunki analogii. Moje wystąpienie jest próbą podania charakterystyki i specyfiki argumentacji przez paradygmat u Arystotelesa w świetle jego „Retoryki” oraz pism logicznych („Analityki” I i II, „Topiki”, „O Dowodach Sofistycznych”).

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr hab. Jacek Zieliński