2019śr11wrz18:1518:45Antropomorfizm - czy błąd poznawczy może być adaptacją?dr Anna Dutkowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)18:15 - 18:45 C-306 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

Antropomorfizm najogólniej definiowany jest jako atrybucja typowo ludzkich stanów mentalnych i afektywnych do obiektów pozaludzkich: zarówno przedmiotów, jak i bytów ożywionych. W najnowszych analizach dotyczących zdolności do antropomorfizacji występującej u osób dorosłych oraz dzieci pojawia się teza, iż „antropomorfizm nie opiera się na konkretnych systemach przekonań, ale raczej na specyficznej modalności interakcji” (G. Airenti 2018). W takich interakcjach (lub obserwacjach, których przedmiotem jest interakcja) nieludzka istota zajmuje miejsce, które zazwyczaj przypisywane jest innemu człowiekowi. Sytuacja ta zachodzi niezależnie od przekonań danej osoby o cechach jednostki, która jest antropomorfizowana. Zatem – według zwolenników tego podejścia – antropomorfizm nie stanowiłby formy przekonania, lecz środek do ustanowienia relacji z nieludźmi. Przy takim założeniu antropomorfizm rozumieć można jako zdolność, która pojawia się u niemowląt i utrzymuje się przez całe życie, stanowiąc swoiste przystosowanie ewolucyjne. Czy zdolność do antropomorfizacji może być adaptacją i stanowić cechę dziedziczną podlegającą rozwojowi, która uformowana została dzięki działaniu doboru naturalnego, zwiększając prawdopodobieństwo przetrwania i reprodukcji osobników, które ją posiadają? Przedstawiony referat będzie próbą odpowiedzi na to pytanie.

(środa) 18:15 - 18:45

C-306 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)