2019pt13wrz18:1518:45Antropologiczne konteksty filozoficzno-politycznych traktatów o Noomachii Aleksandra Duginamgr Paweł Lechowski (Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie)18:15 - 18:45 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Aleksander Dugin jest rosyjskim myślicielem, autorem cyklu 22 książek wydanych w latach 2014-2018, opisujących odwieczną wojnę logosów. Tytuł każdej z nich rozpoczyna się od słów „Noomachia. Wojna myśli”, co należałoby rozumieć jako wojnę logosów, ponieważ słowo to często występuje w dalszej części tytułu dzieła. Metodą, na którą powołuje się Dugin w swoich pracach o Noomachii jest metoda mitoanalizy opracowana przez francuskiego antropologa strukturalnego Gilberta Duranda. Celem pracy będzie ukazanie obrazu świata jaki wyłania się z filozofii Aleksandra Dugina, w której wykorzystuje antropologiczne struktury wyobrażenia do kreacji mitologicznego obrazu świata jako Noomachii. Wystąpienie będzie oryginalnym wkładem w dyskurs naukowy dotyczący wykorzystania antropologii wyobraźni jako metody filozoficznej analizującej te obszary, w których odradza się mit a słabnie logos. Niestety publikacje Aleksandra Dugina nie są znane polskiemu czytelnikowi. Dlatego jednym z celów rozprawy będzie przybliżenie antropologicznego tła koncepcji trzech logosów i Noomachii.

(Piątek) 18:15 - 18:45

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)