śr11wrz10:3011:00Antropologia fundamentalna Michaela Landmanna - zamysł, realizacja, perspektywydr hab. Witold Glinkowski, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)10:30 - 11:00 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Zbudowany przez Michaela Landmanna projekt antropologii filozoficznej był próbą zmierzenia się z dawno rozpoznaną w obrębie filozofii człowieka oraz antropologii filozoficznej ambiwalencją. Z jednej strony filozoficzne badania bytu ludzkiego tradycyjnie zmierzały do uchwycenia „istoty człowieka”. Z drugiej strony w filozoficznej refleksji skierowanej na człowieka coraz wyraźniej, przynajmniej od czasów W. Diltheya, akcentowano historyczność i dziejowość bytu ludzkiego. Landmann próbuje pogodzić obie perspektywy – wyróżnia antropina, czyli najbardziej abstrakcyjne transcendentalia służące opisowi bytu ludzkiego, zarazem jednak charakteryzuje je w spektrum dziejowości, w której funkcjonują i której są trwałą, choć pod względem treści fluktuującą pochodną. Projekt Landmanna jest synkretyczny, zarówno pod względem jego zawartości, formy i metodologii. Niewątpliwie nawiązuje też do ontologii fundamentalnej Heideggera – pod względem ogólnego zamysłu oraz struktury. Mimo wielu niedoskonałości stanowi on interesująca propozycję, niesłusznie marginalizowaną i pozostającą w cieniu projektów Maxa Schelera, Helmutha Plessnera czy Arnolda Gehlena.

(środa) 10:30 - 11:00

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)