wrzesień, 2019
abstrakt
Andrzej Grzegorczyk (1922-2014) etyk, moralista, filozof człowieka, logik i matematyk. Kontynuator myśli szkoły lwowsko-warszawskiej i sposobu filozofowania według logicznych i precyzyjnych wskazań. Zwolennik rzetelności, prostoty i metodologicznej dokładności
abstrakt
Andrzej Grzegorczyk (1922-2014) etyk, moralista, filozof człowieka, logik i matematyk. Kontynuator myśli szkoły lwowsko-warszawskiej i sposobu filozofowania według logicznych i precyzyjnych wskazań. Zwolennik rzetelności, prostoty i metodologicznej dokładności w nauce, czego sam był wzorcowym przykładem.
Jego dorobek naukowy w logice i matematyce znany jest powszechnie, także poza granicami Polski, np. we Francji, na Ukrainie. Natomiast dorobek antropologiczny, filozofii człowieka przybliżę w niniejszym referacie.
Próba rekonstrukcji filozofii prof. Grzegorczyka to jedynie wstęp do philosophia pauperum. Filozofii prostych i dokładnych analiz metodologicznych oraz bogatego opisu istnienia człowieka w świecie. To prezentacja filozofii, w której wartości duchowe wyróżniają człowieka od zwierząt. To także wskazanie, że człowiek myśli i postępuje racjonalnie, przy jednoczesnym podążaniu wartościami, tzw. racjonalizm otwarty na wartości.
To również krzewienie i wdrażanie filozofii non-violence. Prócz tego zwrócenie uwagi na swoistą samosterowność człowieka w świecie, ku temu, co ma budować ogólnoludzką odpowiedzialność za siebie, drugiego człowieka oraz za całą ludzkość.
Filozofia człowieka Andrzeja Grzegorczyka jest w tradycji szkoły porządnego myślenia bardzo zwartym i rzetelnym opisem. Myślę, że jest warta zwrócenia uwagi, nie tylko na dokładne opisy, ciekawą koncepcję istnienia człowieka, ale również samego autora.
dzień i godzina
(Czwartek) 10:30 - 11:00
sala
C-623 (Collegium Jana Pawła II)
organizator
Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
obradom przewodniczy

dr hab. Piotr Stanisław Mazur, prof. AIK
Akademia Ignatianum w Krakowie