śr11wrz18:4519:15Analiza kulturowej logiki późnego kapitalizmu w ujęciu Jamesona i PasoliniegoLic. Mikołaj Bojnarowicz (Uniwersytet Warszawski)18:45 - 19:15 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

W swoim referacie chciałbym przeanalizować sprzężenie rzeczywistości społeczno-ekonomicznej z postmodernizmem, rozumianym w sposób zaproponowany przez Fredrica Jamesona. Kwestia postmodernizmu będzie przeplatać się z perspektywą innego teoretyka i filmowca, Piera Paolo Pasoliniego. Jego prace teoretyczne, należące raczej do dziedziny eseistyki, są bogatym rezerwuarem niezwykle oryginalnych spostrzeżeń dotyczących ideologii i przeobrażeń kulturowych. Mają one niezwykle ciekawą formę, są bowiem wymuszone przez burzliwy czas infrastrukturalnych przemian dokonujących się we Włoszech lat 60. za sprawą „drugiej industrializacji”.

Poprzez przywołanie szerszego kontekstu teoretycznego chciałbym uporządkować przemyślenia Pasoliniego i nadać im bardziej „zwartą” formę. Chciałbym przedstawić szkic narracji, która pozwoli wyeksponować przemiany kulturowe, związane z procesami późnego kapitalizmu. Innymi słowy, chodzi o ukazanie uniwersalnego charakteru przemyśleń włoskiego reżysera, by otrzymać narzędzie pozwalające lepiej zrozumieć współczesność.

(środa) 18:45 - 19:15

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)