Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz11:4512:15Absolut Leszka Kołakowskiegomgr Joanna Janicka (Uniwersytet Śląski)11:45 - 12:15 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

abstrakt

Celem mojego wystąpienia jest odtworzenie intelektualnej drogi Leszka Kołakowskiego do Absolutu jako gwaranta wartości, i jego apologii chrześcijaństwa w tym kontekście. 

Śledząc ruch jego myśli w dziełach od „Świadomości religijnej i więzi kościelnej” przez „Obecność mitu” do „Głównych nurtów marksizmu”, zamierzam pokazać, jak Kołakowski doszedł do stanowiska, że wiara jest niezbywalnym elementem ludzkiej kondycji. Nie możemy w ogóle nie wierzyć, różne bywają jedynie obiekty naszej wiary. Analizując teksty Kołakowskiego, z uwzględnieniem ich chronologii, można zauważyć, że z perspektywy marksizmu usiłował on uchwycić istotę religii, natomiast studia nad marksizmem pozwoliły mu dostrzec cechy myślenia religijnego w badanej koncepcji. W konsekwencji dostrzegł, że wiara, obok rozumu, jest nieusuwalnym sposobem naszego poznania, a usunięcia mitu można dokonać jedynie zastępując go innym mitem. Punktem kulminacyjnym tego myślenia zdaje się być „Horror metaphysicus” – zgodnie z jego własną deklaracją – opus magnum Kołakowskiego. 

Postaram się wykazać, że w tym właśnie kontekście należy rozumieć całą apologię chrześcijaństwa, która dominuje w późnej w działalności filozoficznej Kołakowskiego. Spróbuję też wykazać dlaczego chrześcijaństwa – nawet jeśli jest ono, zdaniem Kołakowskiego, jednym z mitów – winniśmy bronić jako najlepiej łączącego wymiar indywidualny i społeczny naszej egzystencji.

 

dzień i godzina

(Piątek) 11:45 - 12:15

sala

CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

obradom przewodniczy

dr Bogdan Dziobkowski

Uniwersytet Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X